Így kezeld tudatosan a töklámpásod maradványait

Halloween után szomorú, fonnyadó töklámpások egész hada marad az asztalokon, ablakokban, teraszokon. A lámpások a legtöbb esetben sajnos a kukában végzik, pedig jó pár módon tovább hasznosítható a kifaragott tök.

A tök természetes anyag, így kiválóan komposztálható. Ha rendelkezünk megfelelő eszközzel, akkor elég feldarabolni a maradványokat és a komposzthalomra helyezni őket. A zöldség tele van értékes tápanyagokkal, így lebomolva rendkívül jót tesz a kertek növényeinek. A maradványokat akár komposztálatlanul is eláshatjuk, a tápanyagok így is a talajba jutnak belőle.

A tök nem csak a talaj és a növények számára lehet tápláló. A zöldség darabjait bátran elhelyezhetjük a madaraknak, mókusoknak fenntartott etetőkbe – az egyre hűvösödő időben bizonyára hálásak lesznek a könnyen elérhető, tápláló falatokért. Emellett a sertések, szárnyasok eledelét is bátran kiegészíthetjük vele, ha állatokat tartunk a ház körül.

Akárhogy használjuk is tovább a töklámpás maradékát, fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy véletlenül se hagyjunk gyertyából visszamaradó fémet, egyéb szemetet a zöldség maradványai között, és a kifolyt viaszt is távolítsuk el, ha gyertya nem komposztálható anyagból (például illatosítatlan, színtelen szójaviaszból) készült.