Ezért enyhíti a torokfájást a méz

Az év ezen időszakában sokan állandó torokfájással küzdenek. Egyesek a szezonális járványok áldozatává válnak, mások esetében a hirtelen időjárás változás miatti megfázás számlájára írható a kellemetlenség. Ugyan a gyógyszertárak polcain számtalan torokfájást csillapító, kezelő készítmény érhető már el, vannak, akik a természetes módszerekre és nagyanyáink praktikáira esküsznek. Az ő egyik csodafegyverük a méz. De vajon miért is csillapítja az édes szirup a torokfájást?

Bár a méz fő alkotói a cukor és a víz, ezek mellett több mint 200 másik összetevő, például különböző enzimek, fehérjék és nyomelemek is találhatók benne. Gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatása többek között köszönhető azoknak a természetes antibiotikumoknak, melyeket a méhek a méz előállítása közben a keverékhez adnak. Egyes kutatások szerint a mézben található cukor még tovább fokozza az antibiotikum hatását.

A méz másik előnyös tulajdonsága a sűrűségében rejlik. A megfelelő töménységű cukoroldatok ugyanis a mikroorganizmusok számára kedvezőtlen környezetet teremtenek (ezért van, hogy a kellően édes lekvárok, illetve a szörpök nem romlanak meg). A sűrű, szirupos méz bevonja a torkot és a nyelőcső érzékeny, irritálódott területeit, ezáltal nemcsak a már jelenlévő baktériumok okozta irritációt szünteti meg, hanem azok szaporodását is megakadályozza.

A méz akár önmagában fogyasztva is nagyszerű gyógyír lehet a köhögésre és a torokfájásra, de teába keverve, citromos, gyömbéres keverékhez adva is nagyszerűen ki tudja fejteni a hatásait. Érdemes azonban arra figyelni, hogy a forró italokhoz adott méz ne melegedjen 40 fokál magasabb hőmérsékletre, mert ebben az esetben bizonyos enzimjei elveszthetik a hatásukat.